Ha ablakaink régiek, esetleg műemlék jellegű épületeken történelmi kort megélt darabok, a csere helyett előbb érdemes az ablakfelújítással próbálkozni. Ehhez többféle módszer is rendelkezésünkre áll, melyek jóval költségtakarékosabbak, mintha új ablakok vásárlásába fognánk.
Főként a legidősebb, 1914 előtt gyártott ablakok képviselnek nagy értéket anyaguk és minőségük tekintetében. A korra leginkább jellemző típusok a kapcsolt gerébtokos ablak, valamint a kifelé-befelé nyíló kétrétegű ablakok, melyek szakértő kezek segítségével szinte teljesen újszerű állapotba hozhatók.
A hőveszteség csökkentéséhez célszerű az üvegeket fokozottan szigetelőkre cserélni, de az utólagos szigetelési eljárásokkal is gondoskodhatunk az energiatakarékosságról. A kevésbé tartós, ám praktikus öntapadós profilokat bármilyen típusú ablaknál alkalmazhatjuk, akárcsak a jóval időtállóbb, akár 2 évtizeden át is biztonságosan hőszigetelő nútmarásos ablakszigetelést.
A zárak, vasalatok ellenőrzése, szükség esetén javítása vagy cseréje, az ablak passzítása szintén sokat segít. A kereteket a megfelelő felületkezeléssel ápolhatjuk és szépíthetjük meg. A korábbi festékrétegek eltávolítása után a nyers lenolaj vagy a lenolaj alapú festékek használata ajánlott.
Ha igazán tapasztalt szakemberre bízzuk a munkálatokat, akár 100 éves vagy annál is idősebb, értékes ablakainkat a jövőben is hosszú ideig megőrizhetjük.