Ma is tanultam valamit. Így készül az üveg és a tükör.

Ablakaink, autóink szélvédői, italos palackok. Talán a legismertebb hétköznapi felhasználási módjai az üvegnek. De hogyan készítik ezt az ősi alapanyagot?

Az üveggyártás története több mint 5000 évre nyúlik vissza.

Az üveg legfontosabb alkotóeleme az úgynevezett kvarchomok, más nevén szilícium dioxid. Ami egyébként a bolygónkon legnagyobb mennyiségben megtalálható ásványi anyag. Számos kőzet alkotóeleme ez, mint például a gránit.

A kvarchomok, vagyis hétköznapibb szóhasználattal élve homok úgy keletkezett, hogy a tengervíz apró darabokra, szemekre morzsolta szét a kőzeteket. Ha egy marék homokot a kezünkbe veszünk, és jó alaposan megnézzük milyen színű szemcsékből áll, láthatjuk, hogy legnagyobb részük félig átlátszó, azaz színtelen szemcséből áll. Ezek a homokkvarc szemcsék. A homok egyébként azért nem átlátszó, mert a kvarchomok szemcséken kívül más ásványi kőzetszemcsék is alkotják.

Így néz ki a homok mikroszkóp alatt:

Homok mikroszkóp alatt

Homok mikroszkóp alatt

Ezeknek a kvarchomok szemcséknek az olvadáspontja olyan magas, hogy hagyományos tűz hőjével lehetetlen megolvasztani. Az olvadáspontját úgy lehet csökkenteni, ha „szódával” (ami egy nátrium vegyület) keverjük össze a kvarchomokot. Ez a nátrium vegyület elpárolgott tó vagy tenger vízéből maradhatott hátra.

A mésznátronüveget, ami mészkő, szóda és kvarchomok keverékéből áll, üvegpalackok, táblaüvegek és olcsó üvegpoharak gyártására használják. A felhevített keverék lehűlése után a kihűlt üveg nem olyan kristálytisztán átlátszó, mint a színtiszta kvarchomok, hanem leginkább a jéghez hasonló szabálytalan, mérsékelten átlátszó szerkezetet eredményez.

Napjainkban a táblaüvegek gyártásánál a keveréket hosszúkás kemencékben melegítik fel olvadáspont fölé. A keverékbe törmeléküveget is tesznek (újrahasznosítás), ami hamarabb megolvad a kemencében, mint a többi anyag, így segíti a teljes összekeveredését az alkotóelemeknek.

A kemencék egyik végén töltik be a nyersanyagokat, a másik végén távozik a kész üveg, amik akár 3 méter szélesek is lehetnek. A kemence közepén az olvadt anyag folyamatosan állandó, hőmérsékletét és állagát tekintve. Egy ilyen kemence élettartama addig tart, amíg a bélése tönkre nem megy, ezt a bélést hőálló téglákból alakítják ki.

üveg kemence

üveg kemence

Az ablaküveg készítés története:

Az első ablaküvegek készítése a 14. századig nyúlik vissza. Alakjuk ekkoriban természetesen nem tökéletesen szabályos téglalap volt, hanem inkább kör alakú, korongüvegnek nevezték. Elkészítéséhez jól megtermett üvegkészítő-fújó mester tudománya kellett. Egy nap alatt maximum 10-12 korongüveget készíthetett el egy mester. Ez elég is volt, mert ekkoriban az ablaküveg csak a leggazdagabbak árucikke lehetett.

A korongüveg elkészítéséhez a mester az üveget egy csövön keresztül először nagy méretű gömbbé fújta. Ezt a gömbformát lelapították és egy vasrúd végéhez erősítették. Úgy tudták lelapítani, hogy az üvegfújónak gyorsan kellett forgatnia, aminek következtében a gömb egy akár 1-2 méter átmérőjű vékony kör alakúvá terülve változott szilárd üveggé, a gömbüveg méretétől függően. Illetve a mester gyorsaságától és tapasztaltságától függően.

Ezek a kerek formájú sík üvegeket, megfelelő méretűre vágták, leggyakrabban kisebb méretű ablaküvegek készültek belőlük templomok részére. Korongok közepén maradt az üveg legkevésbé áttetsző része, ami az úgynevezett ökörszem volt.

Tükörgyártás

A tükör egy maximális fényvisszaverő képességgel rendelkező felület, amely nem nyeli el a fényt és a felülete annyira sima, hogy kép keletkezik az általa vissza fénysugarakból. Ehhez az kell, hogy a felületén lévő egyenetlenségek ne legyenek nagyobbak a fény hullámhosszánál, amelyet a felület visszaver.

A tükörgyártás története a 13. századra nyúlik vissza, Murano szigetére.

Ekkoriban az üveglapokra egy nagyon vékony ólomlemezt tettek, amit leöntöttek higannyal. Ebből jött létre, az úgynevezett foncsor, ami rendkívül jól megtapadt az üvegen és egy minimális anyagvastagságú fémbevonatot eredményezett. Ez a fémbevonat tökéletes fényvisszaverő képességgel rendelkezett, sima felületét pedig a sík üveglap biztosította. Később a higanyt felváltották ezüstre.

Ezek a technológiai lépések a mai napig változatlanok a tükörgyártásban. Az alumíniumfoncsor is szerepet kap manapság az ezüst használata mellett. Illetve egy lakkbevonat is kerül most már a fémrétegre. Az így kapott tükör tetszőlegesen formázható, méretre vágható.

Biztosítási ügyintézés ablaküveg törés esetén

Főleg nagyobb viharok esetén könnyen előfordulhat, hogy ablak vagy ajtóüvegeink betörnek.

Ha lakásbiztosításunk tartalmaz fedezetet üvegkár esetére, akkor legalább anyagilag nem fog külön megterhelni minket a szerencsétlen baleset.

Lássuk mik a legfontosabb lépések és tudnivalók üvegtörés kárrendezése esetén a biztosítónkkal.

  1. Készítsünk fényképet az betört üvegről. Ezt nem minden biztosító várja el, illetve egy bizonyos összeghatár alatt még csak helyszíni felmérést sem végeznek, de mindenképp előnyös, ha a kárbejelentéshez majd csatolunk néhány fényképet. A szemle nélküli üvegkár rendezés határa biztosítónként eltérően 20.000Ft és 200.000Ft között változik.
  2. Üvegtörésnek minősül az eset, ha az üvegfelület teljes keresztmetszetében át van repedve. Felületi karcolások, horzsolások, kisebb repedések nem számítanak üvegtörésnek biztosítási szempontból.
  3. Kérj árajánlatot javításra egy üveges szakembertől. Budapesten és környékén hívd Viszugyel Zoltánt a 06-70/637-0013-as telefonszámon, vagy írj e-mailt az info@uvegezes.info címre, ahol add meg, hogy mekkora méretű a törött üveg látható mérete, illetve, hogy milyen típusú üvegről van szó. (Síküveg, hőszigetelő üveg, beltéri ajtó katedrálüveg stb.)
  4. A kapott árajánlatot továbbítsd a biztosítód felé a kárbejelentővel együtt.
  5. A kárbejelentést tedd meg minél előbb, lehetőleg 2 munkanapon belül.
  6. A kárbejelentőbe mindenképp add meg az alábbi adatokat:
  • Biztosított neve. Fontos, hogy a szerződésben szereplő biztosított nevét adjuk meg. Ez főleg társasházak esetén fontos, mert a társasháznak egy közös biztosítása van, ami egy adott személy nevére szól.
  • Kockázatviselési cím. Nem biztos, hogy a lakcímünkön lévő ingatlan lett biztosítva. Például egy nyaralóház esetén. Az árajánlatba és később a számlára is a szerződő nevét és a kockázatviselési címet kell megadni.
  • Adjuk meg a bankszámlaszámot, ahova a kárrendezési összeget igényeljük, vagy a címet, ahova postai úton eljuttatja a biztosító az összeget.
  • Csatoljuk a kapott üvegezési árajánlatot. Ügyeljünk rá, hogy biztosítók által elfogadott partnert keressünk az üvegcsere elvégzésére.
  • Az árajánlatnak tartalmaznia kell az üvegek méretét, típusát, árát, valamint a kiegészítő költségeket, mint munkadíj, felmérési díj, kiszállási költség stb. Természetesen a biztosításunk az ilyen kiegészítő költségekre is fedezetet nyújt.
  1. Ha a biztosító elfogadja az ajánlatot, ezt követően kell az üveges vállalkozótól megrendelni a javítást a korábbi árajánlat alapján.
  2. Az üveges elvégzi a javítási munkát, Ön a vállalkozónak fizet és megkapja a számlát, amely a biztosított nevére és a kockázatviselési címre van kiállítva.
  3. A számlát elküldi a biztosítónak, hivatkozva a kárbejelentő azonosítójára.
  4. A biztosító általában 15 napon belül átutalja a megadott számlaszámra a kárrendezési fedezetet. Vagy postai úton küldi el a készpénzt.

Egyéb fontos tudnivaló, hogy az alapbiztosításunkban néhány fontos szempont szabályozva van.

Ilyen például az üveg típusa, vastagsága. Lehet benne négyzetméter korlátozás is, vagy káronkénti, illetve évenkénti maximum limit is. Ez utóbbi valószínűleg a visszaélések és csalások megelőzése végett.

Ha az alapbiztosítás feltételei nem elegendőek a mi igényeinkhez. Pl. fokozottan veszélyes helyen vannak ablakaink, vagy nagy mennyiségű és drága üvegtípusunk van, akkor lehetőségünk van kiegészítő biztosítást kötni, ahol igényeinkre szabhatjuk a limiteket.

Ha üvegeinken valamilyen fólia is volt, akkor szintén eltérő a helyzet.

UV visszaverő, vagy biztonsági fóliákat általában fedezik a biztosítások, de a dekorációs célúakat biztosan nem.

Ezen lépések figyelembevételével azonban megállapítható, hogy a háztartásoknál keletkező ritka, jellemzően viharok okozta üvegtörések kárrendezésének folyamata viszonylag egyszerű és gördülékeny.

Ipari stílusú üvegfal

Vállaljuk ipari stílusú üvegfal, üvegfalak készítését lakatosmunkától, szinterezéstől az üvegezésig.

Tekintse meg néhány munkánkat:

Ipari stílusú üvegfal Budapest

Ipari stílusú üvegfal Budapest

Ipari stílusú üvegfal üvegezése

Ipari stílusú üvegfal üvegezése

Üvegfal üvegezése

Üvegfal üvegezése

Ipari stílusú üvegfal

Ipari stílusú üvegfal

Ipari stílusú zuhanyfal

Ipari stílusú zuhanyfal

Ipari stílusú üvegfal fehér

Ipari stílusú üvegfal fehér

Vaskeretes üvegfal fehér

Vaskeretes üvegfal fehér

Kopolít üveg, U profilüveg

Az „U” profil üveg, kopolit üveg színtelen, zöld vagy sárga színű, lapos, U alakúra hengerelt, öntött építészeti üveg. Nyers, sima, mintázott felületű vagy egyirányú huzalbetét alkalmazásával készül.
Felhasználási területe rendkívül széleskörű. Valamennyi épület típusnál egyaránt alkalmazható akár válaszfalként is (mint például a képünkön).

U profilüveg

U profilüveg

Különböző épület fizikai követelményektől (pl. hangszigetelés, hőszigetelés), valamint az esztétikai igénytől függően az építmény lehet egy- vagy kétrétegű, ezen belül az egyes üvegelemek kapcsolásával alakítható ki az üvegfelületek.
Az üvegezendő felületek hossza tetszőleges, a magassága 3 – 3,5 méter (felülvilágítók esetén ugyanez érvényes, viszont a szabad fesztávolság maximálisan 1,5 méter lehet).

U profilú, kopolit üveg.

U profilú, kopolit üveg.

Az U építészet üveg, kopolitüveg beépítéséhez – amennyiben az elhelyezéshez szükséges szerkezetnek nincs statikai szerepe – minimális acélszerkezet szükséges. Az üveg elemek 2 vagy 3 mm vastag acéllemezből hajlított U profilba helyezhetők. Egyrétegű üvegezésnél 50 mm széles, alul 28mm, felül 58 mm mély belméretű, kétrétegű üvegezésnél 60 mm széles az előzővel azonos mélységű hornyok szükségesek.

Kopolit üveg

Kopolit üveg

Az egyes üveglemezek közötti tömitéshez a lég és párazáráshoz tartósan plasztikus kitt a hornyokba mimíniumos kit alkalmazható. Az u alakú profilüveg jól ellenáll az időjárás viszontagságainak véd a széltől ugyanakkor esztétikus.

Nyílászárók festése, mázolása

Az energiatakarékossági szempontok  fontosságának növekedésével előtérbe kerültek a nyílászáró szerkezetek korszerű kiképzésével és felületvédelmével kapcsolatos problémák. Az épületek, illetve lakások hőveszteségét alapvetően befolyásolja a nyílászáró szerkezetek megfelelő kialakítása, állapota és szigeteléseA jó állapot megőrzéséhez ugyanakkor korszerűen kialakított felületvédelem szükséges.

Tartós felületvédelmet nehezíti az, hogy a nyílászáró szerkezetek igénybevétele minden más épületrésznél nagyobb.  A homlokzaton elhelyezkedő ablakokat váltakozva éri a nap ultraibolya sugárzása, az eső, a hősugárzás és a fagy, ugyanakkor a festékrétegeknek tartósan tudni kell követni a szerkezeti anyag hőingadozás okozta térfogatváltozásait.
Az ablakok alsó szélein összegyűlhet a csapadék: más részeken a levegőben lévő vízgőz kondenzálódik az ablak, vagy ajtó felületére. Kevés folyamat van, ami olyan mértékben pusztítaná el a bevonatokat, mint a kondenzálódó víz.

A nyílászáró szerkezetek beépítési módja sokszor igen nehézzé teszi a festett felület felújítását, karbantartását. Az épülethomlokzaton elhelyezett ablakok külső felületének festés emeleti lakások esetében igen nehezen oldható meg. Ilyen esetekben alapvetően fontos a festékbevonat nagy tartóssága.

Az országos energiatakarékossági programok keretében létesülő új ablakgyárak gyártástechnológiája, újszerű festési módszereket igényel. Az új technológiák nemcsak új termékeket hanem az eddigiektől eltérő felújítási módszereket is megkövetelnek. Változik az igény a nyílászáró szerkezetek esztétikai hatásával szemben is. Az eddigi fedőfestéssel szemben egyre inkább kedvelik a lazúr bevonóanyagokat, amelyek színezik ugyan a faanyagát, de látható marad a fa erezete.

A fedőfestékeknél is tért hódítanak a fehér színnel szemben a divatos pasztellszínek.

A fa alkalmazása mellett világszerte élterjedőbe van az acél, a horganyzott acél, az alumínium és a műanyag alkalmazása szerkezeti anyagként. Mindegyik más-más felületvédelmi anyagokat és eljárást követel meg.

Mind ezek a változások egyre inkább felgyorsulnak és a nyílászáró szerkezetek festése bonyolult feladatá válik. A festéktípus és a festési eljárás megválasztása alapvetően befolyásolja a nyílászáró szerkezet élettartamát, formatartását és esztétikai hatását. A használat során a felújító festésre is vonatkoznak ezek a szempontok.

Festékek, zománcok, lazúrok.

Festékek, zománcok, lazúrok.

Fából készült nyílászáró szerkezetek felületvédelme.

Világviszonylatban a fa ma is a legnagyobb mennyiségben használt szerkezeti anyag. Jelenleg is többet használ az emberiség fából, mint acélból. Sokoldalú  felhasználhatóságának, könnyű megmunkálhatósága nak és esztétikai hatásának köszönheti a fa, hogy az őskortól máig megmaradt az ember számára legfontosabb alapanyagként.

Nyílászáró szerkezetek készítése terén ma már számos versenytárs van (acél, alumínium, műanyag stb.), ennek ellenére világviszonylatban ma is fából készül a legtöbb ablak és ajtó, sajnos magyarországon a magas ára miatt háttérbe szorult.

Ha a fa felületvédelméről általánosságban kívánunk tájékoztatást adni, úgy először a fa homogenitását kell tekintetbe venni.

Botanikai szempontból szinte végtelen a fafajták sokfélesége, aszerint, hogy tűlevelű fákról, lombos fákról, mérsékelt égövön növekedő fákról, vagy trópusi fákról beszélünk. Más felületvédelmet kívánnak általában a tűlevelű fák és a lombos fák. Nem közömbös azonban az sem, hogy például a tűlevelűek csoportján belül lucfenyőről, erdeifenyőről, vagy vörösfenyőről beszélünk. Ugyanígy alapvetően eltérnek egymástól időjárás állóság, formatartó képesség, megmunkálhatósága szempontjából a lomblevelű fák fajtái, mint például a tölgy, a kőris, a bükk, vagy a mahagóni, a teak és a meranti. Általánosságban kijelenthető, hogy minden egyes fafajta felületvédelem szempontjából különálló mérlegelést érdemel. Külföldön leginkább a trópusi lomblevelű fák alkalmazása terjedt el nyílászáró szerkezetek készítésére (sipo, mahagóni, meranti stb.). Ezek a faféleségek igen jó időjárásállósággal és formatartó képességgel rendelkeznek. Magyarországon a tűlevelű fák felhasználása (erdeifenyő, lucfenyő stb.)  dominál ezen a területen. A tűlevelű fák nagyobb fokú felület védelmet igényelnek.

A fa anyaga biológiai szempontból nézve is heterogén. Ha a fa keresztmetszetét szemügyre vesszük, úgy a belsejében megfigyelhető a fa legszilárdabb része, a geszt. Ezt a szíjács veszi körül, amely a fa  lombkoronájának vízellátását is szolgálja. A szijács külső részén helyezkedik el a kambium, amely a fának tulajdonképpen a növekvő része. A hormonok hatására képződik egyik oldalán a szijács, amely évente elhal és gesztté alakul át, a másik oldalán a háncs, amely évente ugyancsak elhal és kéreggé alakul. Ezek a rétegek mind mechanikai tulajdonságok,  mind pedig felületvédelmi igény szempontjából alapvetően eltérnek egymástól Nem közömbös tehát, hogy a fát hosszanti irányban fűrészelik, vagy keresztirányban, továbbá, hogy az évgyűrűk milyen távolságra helyezkednek el egymástól. Az ablakok legjobban igénybe vett vízszintes elhelyezésű részeinek készítéséhez célszerű például olyan fát alkalmazni, amelyben az évgyűrűk távolsága nem nagyobb mint 3 mm.

Kémiai szempontból sem egységes anyaga fa. A fa szilárdságát a sejt falakat képező cellulóz biztosítja, ezek kötőanyaga a lignin. Felületvédelem szempontjából fontos tudnivalók, hogy a cellulóz viszonylag poláros karakterű, mig a lignin apoláros. A fa védelmét biztosító impregnáló anyagok behatolása szempontjából a meghatározó tényező a lignin. Ilyen módon az apoláros oldószerekben oldott hatóanyagok jobban behatolnak a fába, mint a vízben oldottak. A fa alkalmazásának hátránya, hogy számos külső behatásra érzékeny. Károsítja a fát az ultraibolya sugárzás, a túlzott mértékű nedvesség, a gombásodás és számos kártevő rovar.
Különösen nagy jelentősége van ezeknek a tényezőknek a homlokzaton beépített nyílászáró szerkezeteknél.  Ezek fokozott mértékben vannak kitéve a napfény és az eső hatásának. A legszokásosabb védelme a fának a festés (megfelelő fedőképességű fehér, vagy színes festékkel történő bevonása). Hátránya a  fedőfestésnek, hogy eltünteti a fának esztétikai szempontból igen kedvező hatású erezését. Az utóbi  időben ezért egyre inkább tért hódít a lazúr (áttetsző) festés. Ezek a termékek csak annyi pigmentet tartalmaznak, amennyi elegendő a fát károsító ultraibolya sugárzás kiszűrésére, de nem olyan mennyiségben, hogy a fa erezetét fedjék. Mint a fedő-, mind a lazúr festékek különböző hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek védik a nyílászáró szerkezeteket a károsodástól (gombásodás, penészedés, rovarkár).

A beltérben elhelyezkedő, tehát időjárás hatásának ki nem tett nyílászáró szerkezetek esetében nem kell védeni a fát a napsugártól és a túlzott mértékű nedvesség hatására megtelepedő kártevők (gombák, penészek) hatásától. Ezeknél a nyílászáró szerkezeteknél megengedhető a „színtelen lakkozás”, amely esztétikai szempontból igen kedvező, mivel teljes mértékben érvényesül a fa erezete.

Bízunk abban hogy ismertetőnkkel hozzájárulunk a nyílászáró szerkezetek szebb és tartósabb kialakításához.

Milyen üveget válasszak ablakaimba?

Dilemma helyett érdemes tájékozódni!

Építkezéskor, vagy épp ablakcserék alkalmával néhányan nem is foglalkoznak azzal, hogy milyen vastagságú, milyen tulajdonságokkal bíró üveget válasszanak a nyílászáróba. Pedig van választási lehetőségünk, ehhez azonban ismerni kell, hogy mely típus, milyen előnyöket, vagy épp hátrányokat hordoz magában.
Az ablakok – leginkább ismert – jellemzője vagy tulajdonsága, ha úgy tetszik besorolása az U-érték. Ez a legfontosabb, ám nem csak az egyetlen jellemzője az ablakoknak. Az U-érték nem más, mint a hő-átbocsájtási jellemző. Egészen pontosan azt jelenti, hogy bizonyos – egészen konkrétan 1 K – hőmérsékletkülönbség hatására mekkora az a hőmennyiség, ami átjuthat egy négyzetméter felületén az ablaknak. Ezzel azt mutatja az adott üveg, hogy egészen pontosan mekkora a hőveszteségünk.
Régebben, amikor még nem volt ilyen korszerű az ablakok üvegezése, tehát csak egy rétegű típus volt beépítve, akkor az ablakok U-értéke akár 4-5W/m2/K is lehetett. Később már megjelentek a 2 rétegű hőszigetelt üvegek is, ezek U-értéke már kevesebb, mint 3Wm2/K. Fontos tudni azonban, hogy ezek az értékek kifejezetten magára az üvegre vonatkoznak, a teljes ablak U-értéke ennél persze több, még akkor is, ha maga a keret nagyon korszerű, és annak beszerelése, beépítési módja is makulátlan.
A követelmények rendre változnak, az épületenergetikai szabványnak megfelelően állandóan szigorodnak, és külön követelménynek kell megfelelnie az üvegezésnek és a teljes ablak szerkezetének is. Ezek a törvények a Magyar Mérnöki Kamara hatáskörébe tartoznak, a megfelelő helyen bárki hozzáférhet ezekhez az információkhoz, a miheztartás végett.
Egy valóban korszerű üveg jellemzőit néhány tényező nagymértékben befolyásolja. Ezek például a rétegek száma, magának az üvegnek a típusa és bevonata, távtartója és úgynevezett gáztöltése is.

Kétrétegű, gáztöltésű hőszigetelt üveg

A low-E bevonattal rendelkező üveg már jóval nagyobb hőszigetelő tulajdonsággal bír, manapság már szinte mindegyik üvegezést így készítik el. Ez egy levegő kitöltésű bevonat, melynek eredménye az igen alacsony U-érték, kevesebb, mint 1,4 W/m2/K. Ennek az értéknek a további csökkentéséhez nemesgáztöltést eszközölnek amikor 1,1 W/m2/K. értéket érünk el.

Kétrétegű hőszigetelt üveg

Kétrétegű hőszigetelt üveg

Háromrétegű, gáztöltésű hőszigetelt üveg

Ha a kétrétegű üveg low-E bevonatát megtartjuk és gázzal töltjük ki a légréseket, sőt a távtartókat is, és megnöveljük egy réteggel az üvegezést, akkor egészen 0,6 W/mw/K- ra redukálható az hőáteresztő érték. Itt fontos megjegyezni azonban az ablakok méretét, hiszen egy túl nagyméretű üvegtábla a háromrétegű üvegezéssel meglehetősen nehéz, tehát nem mindenhová lehet azt beépíteni. Ez azért van, mert maga a szerkezet nem bírná el az üveg terhét.
Nem csak az U-érték az a tulajdonság, melyet érdemes figyelembe venni!
Vannak multifunkciós üvegezések, melyek például a hő ellen nyújtanak védelmet, fokozottan előnyös lehet nagy felületen, például iroda komplexumok megoldásaként.

Háromrétegű hőszigetelt üveg

Háromrétegű hőszigetelt üveg

Amit fontos még megemlíteni az a biztonsági üvegezés.

Nem csak amiatt lényeges, hogy saját személyi biztonságunkat érezzük, hanem az illetéktelen behatolók elleni védelemnek is igen nagy létjogosultsága van az üvegezés kiválasztásakor. Ezeknek az üvegeknek az speciális tulajdonságuk, hogy betörés esetén – mivel egyrétegű, ám edzett üvegek – szilánkokra törnek, viszont a szilánkok annyira parányiak, hogy sérülést szétrobbanásukkor sem okoznak. Amelyik biztonsági üvegezés már több rétegből készül, ott pedig a rétegek között (lehet akár három, vagy négy réteg) biztonsági fóliát helyeznek el, s azokat egymásra „laminálják”. A másik lehetőség a gyanta réteg beiktatása, az eredmény szinte egyező.
Az igazság az, hogy a biztonsági szintek is különfélék, minden gyártó joga és lehetősége a biztonsági szint növelése és annak különböző módon való emelése, hogy a „biztonságos” minősítés valóban igaznak és megnyugtatónak bizonyuljon. Az ingatlanbiztosítások szempontjából sem mindegy ugyanis, hogy nyílászáróink milyen üvegezéssel rendelkeznek! Amikor megtervezzük az ablak-ajtó cserét érdemes erre különös figyelmet fordítani!

Biztonsági üveg

Biztonsági üveg

A gerébtokos ablakok, és felújításuk

Mi az a pont, amikor már biztos, hogy az ablakunk olyannyira nem a régi formájában tündököl, hogy kezdeni kellene vele valamit? Mikor jön el a felújítás ideje?

Ugyan a piacon nagy a választék a minőségi, és modern ablakok területén, de a többség vásárlás előtt még megpróbálja kihozni a legtöbbet nyílászárójából, azaz kiáll a felújíttatás mellett. Okosan teszik, hiszen a fa ablakok zöme felújítható, és hűen szolgálják az energiatakarékosságot, a komfortosságot. Az ok nem csak a pénztakarékosság, hanem az ingatlan korhű állapotának megőrzése is lehet.

A kapcsolt gerébtokos ablak 1900-tól egészen az 1980-as évekig volt használatos. Az ajtó fölött redőnytok helyezkedik el, a dupla ablakszárnyak befelé nyílnak, köztük 10-20 centiméternyi rés helyezkedik el. A szárnyakat a rúdzárak általában három ponton zárják, és a szárnyak is két, három pánttal csatlakoznak a tokhoz.

A redőny az ablak feletti redőnyszekrénybe lett belecsévélve. Nem kell tartani tőle, már ezt a típusú redőnyt is lehet korrekten hőszigetelni. A díszesebb ablakokon ( polgári lakásokban volt jellemző) nem ritka a mélybéléses szegély, és borítás sem.

A kapcsolt gerébtokos ablakok hátránya: az üvegek között nagyon hamar felgyülemlik a pára, és nem tud befelé kiszellőzni. Ezt a hibát hivatott kijavítani a belső ablakszárnyba tett gumis zárás. Csak így tud a szárny és tok közötti hézagon a pára kiszellőzni.

Ha lakásában a tomboló fűtés ellenére is gyér a hőmérsékletet, valószínűleg felújításra szorul a gerébtokos ablaka.

Bizony a legtöbb hő az ablakokon keresztül távozik, ezért az alapoknál kell orvosolni a bajt.

Ami a gerébtokos ablakokat illeti

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a régebbi építésű társasházak ablakai (melyek zömmel a téglafalba vannak süllyesztve) csak erős rombolás útján, roncsolással bonthatók.

A kivételek. Mielőtt belefogna a felújításba, feltétlenül vizsgálja meg, hogy a problémák megoldhatóak-e a felújítással, illetve, hogy a szerkezet egyáltalán felújítható-e.

Ablakfelújítás felmérés

Ablakfelújítás felmérés

Nem minden ablak fogadja be ugyanis a hőszigetelt üveget.

Amikor óva intjük a fa nyílászárók javításától! Ha azt tapasztalja, hogy a faanyag elvetemedett, elkorhadt. Ekkor nincs mit tenni, a csere az egyetlen megoldás. Aranyszabály, hogy ne javíttasson addig, amíg ezt a tényt nem zárta ki!

A javítás menetrendje

Ahhoz, hogy a zárófelületek újraillesztése megoldható legyen, le kell szedni a festékréteget a szárnyakról, és a tokokról. Ezután újra kell illeszteni a záró felületeket. A jobb hőszigetelést megcélozandó a résekbe gumiszalagot (a belső ablakszárnyba) tesznek.

Elegendő hely áll rendelkezésre egy üvegcseréhez? Akkor érdemes megfontolni, hogy a régi üvegek cseréjét jó hőszigetelő jellemzőkkel bíró üvegekre. Ha az üvegcsere mellett dönt, minimum a 38-4 Low-e (lágybevonatos), 1.7 Ug értékű hőszigetelő képességű üvegeket javasoljuk. Az Ön érdeke, hogy ne adja ennél alább! A kilincsek felújítása már csak hab a tortán.

A horonyszigetelés segítségével (a köznyelvben úgynevezett derelyeszaggatóval) megoldható a huzatosság.

A vetemedett szárnyak gyógyírja: illeszteni kell a szárnyakat, és kereteket, és be kell állítani a pántjaikat.

Zárszerkezet: viszonylag könnyen javítható, de van olyan eset, amikor teljes csere szükséges.

Feszül a szárny? Lehet, hogy túl vastag a festékréteg, és el kell távolítani. Figyelem! Az újramázoláshoz célszerű ablakzománcot használni, hiszen csak ez van védve az időjárástól rugalmassága, és UV állósága nyomán.

Korhadnak az ablakkeret részegységei? Ezek is pótolhatóak (vízvető lécek, vagy toklécek), vagy kijavíthatóak.
Amikor a vasalat a hibás

Ha az ablak nem, vagy csak nehezen záródik, többnyire az a gond, hogy a vasalat nem szorítja kellő mértékben a tokhoz a szárnyat. Ekkor már kész is záródási+hőszigetelési problémák egyenlete. Ebben az esetben két dolgot tegyen meg: elsőként szerelje ki, távolítsa el róla a festékréteget, és olajozza a forgópontokat. Ezek a lépések általában orvosolják a problémát.

Tippek:

  • Jól gondolja át, hogy milyen csapatra bízza a munkálatokat! A gerébtokos ablakok felújítása csak megfelelő szakmai hozzáértéssel oldható meg!
  • A zárak, zsanérok, kilincsek eredeti darabjait általában be lehet szerezni a gyártónál, de akár újra is lehet gyárttatni őket.
  • Jó tudni! A díszes keretezéssel ellátott ablakok felújításánál mélyebben kell a pénztárcába nyúlni.
  • A kapcsolt gerébtokos ablakok felújításának várható költségei általában attól függnek, hogy a nyílászáró milyen kialakítású.

Ha szeretné, hogy lakásának légcseréje ideális legyen, és még hőt is sikerüljön megtakarítania, felújíttatásához válassza Csapatunk szakmai hozzáértését, és ideális árait!

Gerébtokos ablak felújítás

Gerébtokos ablak felújítás

Forrás: http://ablakszigetelo.hu/a-gerebtokos-ablakok-es-felujitasuk/

Mentés

Ablaküveg áttekintő

Ismerje meg ezt az 5 típust!

Ha már üveg, akkor nem mehetünk el szó nélkül a fajtája, minősége mellett sem. Nem a keretek anyaga, és a színe a legfontosabb! Az üvegezésnek hatalmas jelentősége van. A választék széles, ember legyen a talpán, aki kiigazodik benne. A biztonság, a fényszűrés, vagy az átlátszóság a fontos? Levesszük a terhet a válláról, bővítse az ismereteit, döntsön könnyedén!

A főbb üvegtípusok, és ismérvei:

1. Float üveg (síküveg)

Ónon átúsztatott, víztiszta, tökéletesen sima üvegszalag. Az üveg vastagsága lehet:2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 19 mm-es. Tökéletes optikai adottságú üveg. A nyersanyagokat 1500 fokon olvasztják, majd 1100 fokon formálják a kemencében. 600 fokon hőkezelik az ónfürdőben, 40 fokon vágják, majd 30 fokosan szállítják.

Tudta? Az úsztatott üveg eljárást 1952-ben Pilkington találta fel, s rövid idő alatt megkezdte világ körüli hódító útját.

Előnye: könnyen edzhető, hajlítható, nagy fényáteresztő képességű

Gyakori felhasználási hely: üvegházak, hőszigetelt ablakok készítési folyamata, kültéri dupla ablakok, beltéri ajtók

Akik erre teszik a voksukat: főleg a lakosság, tehát lakossági felhasználásra készül

2. Biztonsági üveg

Nagyszerűen lehet vele védekezni az üveg betörése, bedobása ellen. Két- vagy többrétegű üvegből készül, melyek közé PVB-fólia kerül.

Ezért szeretik: ellenáll az időjárás viszontagságainak, elérhető színezett formában is. Ha megtörténik a baj, a szilánkok nem szóródnak szét, hanem hozzátapadnak a fóliához.

Itt használják leginkább: kevésbé biztonságos környék, pl. üzletkirakatok, bútorok, asztallapok

A biztonsági üveg fajtái: golyóálló üvegek, edzett üvegek (4-19mm), dróthálós üvegek, tűzgátló üvegek, hőálló üvegek (3-4 mm), betörést, átdobást akadályozó üvegek, hangszigetelő üvegek (33dB)

Üvegezés

Üvegezés

3. Reflexiós üveg – fényvisszaverős üveg (detektív üveg)

Kívülről tükör hatású. Készítése során a float üveget kívülről egy fém-oxid bevonattal látják el, így történhet meg az, hogy az ablak csak oldalról látható, szemből nem. Szerepe az erős napsugárzás elleni védelem, az ilyen ablakkal ellátott helyiségek nehezebben melegszenek fel. Az egészségre viszont negatívan hat, ezért sokan ellenzik a használatát.

Pozitívumai: a visszatükröződő bevonat nagyon tartós, és ellenálló, a borítás színe tetszőlegesen választható. Sötétkék, zöld, szürke és bronz árnyalatokban érhető el. Elnyeli a napsugarak nagy részét, ráadásul sötétítőhatás nélkül.

Ahol megtalálható: bútorüveg, irodaházak, bankok, homlokzati üvegfelületek, ahol fontos, hogy ne lehessen belátni

Érdekességek: Használják kihallgatási, végrehajtási szobáknál, biztonsági kamerák elrejtésére, valóságshow-kban, piackutatásnál.

Honnan ismerhető fel? Ha a tükörhöz érintjük a körmünk hegyét, és az összeér a tükörképével, detektív üveg előtt állunk, viszont ha a köröm, és a tükörképe között van hely, tükörről van szó.

4. Lágybevonatos üveg -hőszigetelő üveg (thermo üveg)

Alapja a sima float üveg, melyet a nemesfém réteg színben csak kis mértékben változtat meg. A legelterjedtebb thermo üveg két síküvegből áll, de már van igény 3 rétegű gyártására is.

Kétrétegű hőszigetelő üveg (leggyakrabban alkalmazott): 2 db 4 mm-es üveg összeragasztása 16 mm-es távtartóval amelyből az egyik Low-e bevonatos. 4-16-4 Ug = 1,1 W / m2 K,

Háromrétegű üveg (leggyakrabban alkalmazott): 3 db 4 mm-es üveg összeragasztásával készül ebből a külső és a belső Low-e bevonatos a távtartók 14 mm-esek. A 3 rétegű üvegek hőszigetelési értéke: Ug=0,6 W / m2 K

Ebben jó: hőszigetelés, fény beengedése, meleg benntartása. Igen gazdaságos alternatíva.

Alkalmazása: nagy üvegfelületek, üvegfalak, télikertek

5. Katedrál üveg

Dekorüveg, széles mintaválasztékkal. A minták vagy savmarás, vagy homokfúvás útján kerülnek az üvegbe. Színei: víztiszta, bronz, illetve sárga árnyalat.

Jellemzői: a fényt jól átereszti, nem sötétít, ráadásul csak kis mértékben átlátszó. Díszít, csökkenti az átláthatóságot. Vastagsága: 4-5 mm (esetenként 6-8-10 mm)
Sok színben létezik (víztiszta/sárga/kék/bronz/zöld).Ug” értéke: átlagosan 5,8 W/m2K (monolit üvegként).

Lelőhelye: belső terek, térelválasztók, lakásban lévő ajtók, ablakok üvegezése, templomok, vizesblokkok üvegszerkezetei,

Hogyan történik a svéd nútbemarásos ablakszigetelés az otthonában?

Amennyiben felismerte azt, hogy az otthonában lévő nyílászárók már nem funkcionálnak tökéletesen, úgy már megtett egy lépést az egészségesebb és komfortosabb otthon megteremtéséhez vezető úton. Sokan azonban nem jutnak el odáig, hogy rászánják magukat a felújításra, hiszen úgy vélik ez csakis úgy lehetséges, ha komplett ablakcserét végeznek el az otthonukba. Félnek a nagy kiadástól, a felfordulástól, a zajtól és a kosztól, ám ennek nem kell törvényszerűen így lennie. Létezik ugyanis egy másik módszer is ablakok javítására, ami nem más, mint az utólag történő ablakszigetelés, amellyel még hosszú évekre meghosszabbíthatjuk az ablakaink élettartamát. Nagyon sok esetben még azokat az ablakokat is meg lehet menteni, amelyekről már úgy gondolnánk, hogy nincs más megoldás, csak az, ha leszereltetjük őket és kidobjuk. Az utólagos svéd nútbemarásos módszer segítségével ugyanis, akár egyetlen nap leforgása alatt felújíthatjuk régi, menthetetlennek hitt öreg ablakainkat. A munkafolyamat első lépéseként a szakemberek az ablakok és az ablakkeretek között lévő rések nagyságát és helyét térképezik fel, majd meghatározzák azt, hogy milyen szigetelő anyag lesz a legjobb a probléma elhárítására. Ezután az ablakok leszerelésre kerülnek, majd felhelyezik őket egy állványra. Ekkor elvégzik a bemarást, majd felhelyezik a megfelelő méretű szigetelő anyagokat a helyükre. Innentől kezdve már csak az ablakok visszaszerelése, zárjavítása és némi takarítás következik, ami nem igényel túlságosan nagy erőfeszítést. Ebből is látszik, hogy a módszer könnyen, gyorsan elvégezhető, így nem kell sokáig halogatnunk a döntést.

Vágjon hát bele Ön is bátran, és keressen fel minket az ablakai szigetelése céljából.

Tekintse meg a videót és győződjön meg a technológiáról: