A gerébtokos ablakok, és felújításuk

Mi az a pont, amikor már biztos, hogy az ablakunk olyannyira nem a régi formájában tündököl, hogy kezdeni kellene vele valamit? Mikor jön el a felújítás ideje?

Ugyan a piacon nagy a választék a minőségi, és modern ablakok területén, de a többség vásárlás előtt még megpróbálja kihozni a legtöbbet nyílászárójából, azaz kiáll a felújíttatás mellett. Okosan teszik, hiszen a fa ablakok zöme felújítható, és hűen szolgálják az energiatakarékosságot, a komfortosságot. Az ok nem csak a pénztakarékosság, hanem az ingatlan korhű állapotának megőrzése is lehet.

A kapcsolt gerébtokos ablak 1900-tól egészen az 1980-as évekig volt használatos. Az ajtó fölött redőnytok helyezkedik el, a dupla ablakszárnyak befelé nyílnak, köztük 10-20 centiméternyi rés helyezkedik el. A szárnyakat a rúdzárak általában három ponton zárják, és a szárnyak is két, három pánttal csatlakoznak a tokhoz.

A redőny az ablak feletti redőnyszekrénybe lett belecsévélve. Nem kell tartani tőle, már ezt a típusú redőnyt is lehet korrekten hőszigetelni. A díszesebb ablakokon ( polgári lakásokban volt jellemző) nem ritka a mélybéléses szegély, és borítás sem.

A kapcsolt gerébtokos ablakok hátránya: az üvegek között nagyon hamar felgyülemlik a pára, és nem tud befelé kiszellőzni. Ezt a hibát hivatott kijavítani a belső ablakszárnyba tett gumis zárás. Csak így tud a szárny és tok közötti hézagon a pára kiszellőzni.

Ha lakásában a tomboló fűtés ellenére is gyér a hőmérsékletet, valószínűleg felújításra szorul a gerébtokos ablaka.

Bizony a legtöbb hő az ablakokon keresztül távozik, ezért az alapoknál kell orvosolni a bajt.

Ami a gerébtokos ablakokat illeti

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a régebbi építésű társasházak ablakai (melyek zömmel a téglafalba vannak süllyesztve) csak erős rombolás útján, roncsolással bonthatók.

A kivételek. Mielőtt belefogna a felújításba, feltétlenül vizsgálja meg, hogy a problémák megoldhatóak-e a felújítással, illetve, hogy a szerkezet egyáltalán felújítható-e.

Ablakfelújítás felmérés

Ablakfelújítás felmérés

Nem minden ablak fogadja be ugyanis a hőszigetelt üveget.

Amikor óva intjük a fa nyílászárók javításától! Ha azt tapasztalja, hogy a faanyag elvetemedett, elkorhadt. Ekkor nincs mit tenni, a csere az egyetlen megoldás. Aranyszabály, hogy ne javíttasson addig, amíg ezt a tényt nem zárta ki!

A javítás menetrendje

Ahhoz, hogy a zárófelületek újraillesztése megoldható legyen, le kell szedni a festékréteget a szárnyakról, és a tokokról. Ezután újra kell illeszteni a záró felületeket. A jobb hőszigetelést megcélozandó a résekbe gumiszalagot (a belső ablakszárnyba) tesznek.

Elegendő hely áll rendelkezésre egy üvegcseréhez? Akkor érdemes megfontolni, hogy a régi üvegek cseréjét jó hőszigetelő jellemzőkkel bíró üvegekre. Ha az üvegcsere mellett dönt, minimum a 38-4 Low-e (lágybevonatos), 1.7 Ug értékű hőszigetelő képességű üvegeket javasoljuk. Az Ön érdeke, hogy ne adja ennél alább! A kilincsek felújítása már csak hab a tortán.

A horonyszigetelés segítségével (a köznyelvben úgynevezett derelyeszaggatóval) megoldható a huzatosság.

A vetemedett szárnyak gyógyírja: illeszteni kell a szárnyakat, és kereteket, és be kell állítani a pántjaikat.

Zárszerkezet: viszonylag könnyen javítható, de van olyan eset, amikor teljes csere szükséges.

Feszül a szárny? Lehet, hogy túl vastag a festékréteg, és el kell távolítani. Figyelem! Az újramázoláshoz célszerű ablakzománcot használni, hiszen csak ez van védve az időjárástól rugalmassága, és UV állósága nyomán.

Korhadnak az ablakkeret részegységei? Ezek is pótolhatóak (vízvető lécek, vagy toklécek), vagy kijavíthatóak.
Amikor a vasalat a hibás

Ha az ablak nem, vagy csak nehezen záródik, többnyire az a gond, hogy a vasalat nem szorítja kellő mértékben a tokhoz a szárnyat. Ekkor már kész is záródási+hőszigetelési problémák egyenlete. Ebben az esetben két dolgot tegyen meg: elsőként szerelje ki, távolítsa el róla a festékréteget, és olajozza a forgópontokat. Ezek a lépések általában orvosolják a problémát.

Tippek:

  • Jól gondolja át, hogy milyen csapatra bízza a munkálatokat! A gerébtokos ablakok felújítása csak megfelelő szakmai hozzáértéssel oldható meg!
  • A zárak, zsanérok, kilincsek eredeti darabjait általában be lehet szerezni a gyártónál, de akár újra is lehet gyárttatni őket.
  • Jó tudni! A díszes keretezéssel ellátott ablakok felújításánál mélyebben kell a pénztárcába nyúlni.
  • A kapcsolt gerébtokos ablakok felújításának várható költségei általában attól függnek, hogy a nyílászáró milyen kialakítású.

Ha szeretné, hogy lakásának légcseréje ideális legyen, és még hőt is sikerüljön megtakarítania, felújíttatásához válassza Csapatunk szakmai hozzáértését, és ideális árait!

Gerébtokos ablak felújítás

Gerébtokos ablak felújítás

Forrás: http://ablakszigetelo.hu/a-gerebtokos-ablakok-es-felujitasuk/

Mentés

Az ablakfelújítás módszerei

Ha ablakaink régiek, esetleg műemlék jellegű épületeken történelmi kort megélt darabok, a csere helyett előbb érdemes az ablakfelújítással próbálkozni. Ehhez többféle módszer is rendelkezésünkre áll, melyek jóval költségtakarékosabbak, mintha új ablakok vásárlásába fognánk.

Főként a legidősebb, 1914 előtt gyártott ablakok képviselnek nagy értéket anyaguk és minőségük tekintetében. A korra leginkább jellemző típusok a kapcsolt gerébtokos ablak, valamint a kifelé-befelé nyíló kétrétegű ablakok, melyek szakértő kezek segítségével szinte teljesen újszerű állapotba hozhatók.

Kapcsolt gerébtokos ablak

Kapcsolt gerébtokos ablak

A hőveszteség csökkentéséhez célszerű az üvegeket fokozottan szigetelőkre cserélni, de az utólagos szigetelési eljárásokkal is gondoskodhatunk az energiatakarékosságról. A kevésbé tartós, ám praktikus öntapadós profilokat bármilyen típusú ablaknál alkalmazhatjuk, akárcsak a jóval időtállóbb, akár 2 évtizeden át is biztonságosan hőszigetelő nútmarásos ablakszigetelést.

A zárak, vasalatok ellenőrzése, szükség esetén javítása vagy cseréje, az ablak passzítása szintén sokat segít. A kereteket a megfelelő felületkezeléssel ápolhatjuk és szépíthetjük meg. A korábbi festékrétegek eltávolítása után a nyers lenolaj vagy a lenolaj alapú festékek használata ajánlott.

Ha igazán tapasztalt szakemberre bízzuk a munkálatokat, akár 100 éves vagy annál is idősebb, értékes ablakainkat a jövőben is hosszú ideig megőrizhetjük.

Takarékos ablakfelújítás

Ha a régi nyílászárók már nem jól szigetelnek és a keretek állapota sem megfelelő, mielőtt új ablakot vásárolnánk, próbálkozzunk inkább a felújítással. Olcsóbban megúszhatjuk, mint az ablakcserét, ráadásul az ablakok megőrzésével az épület eredeti hangulata, arculata sem fog csorbát szenvedni.

Mielőtt belefognánk a munkálatokba, alaposan meg kell vizsgálni, hogy pontosan hol van szükség javításra. A zárakat, vasalatokat érdemes beállítani, gondoskodni kell az ablak passzításáról, mielőtt a további felújításba fognánk. Csak ezután következhet az üvegek cseréje, ami elsősorban a hőszigetelést szolgálja, ezért minden régi ablakon célszerű elvégezni. A különböző vastagságban kapható hőszigetelt üvegek már önmagukban is fokozott szigetelőképességgel bírnak, de a választásnál mindig figyeljünk arra, hogy az ablakkeret még stabilan elbírja az üveg súlyát. A hőszigetelést fokozhatjuk az utólagos szigetelési eljárások bármelyikével. A svéd nútmarásos eljárásnak a többivel ellentétben megvan az az előnye, hogy akár az elvetemedett nyílászárókat is légmentesen szigetelhetjük általa. A keretekre csak olyan speciális festékeket használjunk, melyek ápolják is a fát. A lenolaj alapú termékek használata ajánlott az öreg fa keretek megszépítéséhez.

A felújítás végeztével olyan ablakunk lesz, ami teljesen egyenértékű egy újonnan gyártott változattal és akár 30-40%-kal kevesebbe kerül.