Milyen üveget válasszak ablakaimba?

Dilemma helyett érdemes tájékozódni!

Építkezéskor, vagy épp ablakcserék alkalmával néhányan nem is foglalkoznak azzal, hogy milyen vastagságú, milyen tulajdonságokkal bíró üveget válasszanak a nyílászáróba. Pedig van választási lehetőségünk, ehhez azonban ismerni kell, hogy mely típus, milyen előnyöket, vagy épp hátrányokat hordoz magában.
Az ablakok – leginkább ismert – jellemzője vagy tulajdonsága, ha úgy tetszik besorolása az U-érték. Ez a legfontosabb, ám nem csak az egyetlen jellemzője az ablakoknak. Az U-érték nem más, mint a hő-átbocsájtási jellemző. Egészen pontosan azt jelenti, hogy bizonyos – egészen konkrétan 1 K – hőmérsékletkülönbség hatására mekkora az a hőmennyiség, ami átjuthat egy négyzetméter felületén az ablaknak. Ezzel azt mutatja az adott üveg, hogy egészen pontosan mekkora a hőveszteségünk.
Régebben, amikor még nem volt ilyen korszerű az ablakok üvegezése, tehát csak egy rétegű típus volt beépítve, akkor az ablakok U-értéke akár 4-5W/m2/K is lehetett. Később már megjelentek a 2 rétegű hőszigetelt üvegek is, ezek U-értéke már kevesebb, mint 3Wm2/K. Fontos tudni azonban, hogy ezek az értékek kifejezetten magára az üvegre vonatkoznak, a teljes ablak U-értéke ennél persze több, még akkor is, ha maga a keret nagyon korszerű, és annak beszerelése, beépítési módja is makulátlan.
A követelmények rendre változnak, az épületenergetikai szabványnak megfelelően állandóan szigorodnak, és külön követelménynek kell megfelelnie az üvegezésnek és a teljes ablak szerkezetének is. Ezek a törvények a Magyar Mérnöki Kamara hatáskörébe tartoznak, a megfelelő helyen bárki hozzáférhet ezekhez az információkhoz, a miheztartás végett.
Egy valóban korszerű üveg jellemzőit néhány tényező nagymértékben befolyásolja. Ezek például a rétegek száma, magának az üvegnek a típusa és bevonata, távtartója és úgynevezett gáztöltése is.

Kétrétegű, gáztöltésű hőszigetelt üveg

A low-E bevonattal rendelkező üveg már jóval nagyobb hőszigetelő tulajdonsággal bír, manapság már szinte mindegyik üvegezést így készítik el. Ez egy levegő kitöltésű bevonat, melynek eredménye az igen alacsony U-érték, kevesebb, mint 1,4 W/m2/K. Ennek az értéknek a további csökkentéséhez nemesgáztöltést eszközölnek amikor 1,1 W/m2/K. értéket érünk el.

Kétrétegű hőszigetelt üveg

Kétrétegű hőszigetelt üveg

Háromrétegű, gáztöltésű hőszigetelt üveg

Ha a kétrétegű üveg low-E bevonatát megtartjuk és gázzal töltjük ki a légréseket, sőt a távtartókat is, és megnöveljük egy réteggel az üvegezést, akkor egészen 0,6 W/mw/K- ra redukálható az hőáteresztő érték. Itt fontos megjegyezni azonban az ablakok méretét, hiszen egy túl nagyméretű üvegtábla a háromrétegű üvegezéssel meglehetősen nehéz, tehát nem mindenhová lehet azt beépíteni. Ez azért van, mert maga a szerkezet nem bírná el az üveg terhét.
Nem csak az U-érték az a tulajdonság, melyet érdemes figyelembe venni!
Vannak multifunkciós üvegezések, melyek például a hő ellen nyújtanak védelmet, fokozottan előnyös lehet nagy felületen, például iroda komplexumok megoldásaként.

Háromrétegű hőszigetelt üveg

Háromrétegű hőszigetelt üveg

Amit fontos még megemlíteni az a biztonsági üvegezés.

Nem csak amiatt lényeges, hogy saját személyi biztonságunkat érezzük, hanem az illetéktelen behatolók elleni védelemnek is igen nagy létjogosultsága van az üvegezés kiválasztásakor. Ezeknek az üvegeknek az speciális tulajdonságuk, hogy betörés esetén – mivel egyrétegű, ám edzett üvegek – szilánkokra törnek, viszont a szilánkok annyira parányiak, hogy sérülést szétrobbanásukkor sem okoznak. Amelyik biztonsági üvegezés már több rétegből készül, ott pedig a rétegek között (lehet akár három, vagy négy réteg) biztonsági fóliát helyeznek el, s azokat egymásra „laminálják”. A másik lehetőség a gyanta réteg beiktatása, az eredmény szinte egyező.
Az igazság az, hogy a biztonsági szintek is különfélék, minden gyártó joga és lehetősége a biztonsági szint növelése és annak különböző módon való emelése, hogy a „biztonságos” minősítés valóban igaznak és megnyugtatónak bizonyuljon. Az ingatlanbiztosítások szempontjából sem mindegy ugyanis, hogy nyílászáróink milyen üvegezéssel rendelkeznek! Amikor megtervezzük az ablak-ajtó cserét érdemes erre különös figyelmet fordítani!

Biztonsági üveg

Biztonsági üveg

Ablaküveg áttekintő

Ismerje meg ezt az 5 típust!

Ha már üveg, akkor nem mehetünk el szó nélkül a fajtája, minősége mellett sem. Nem a keretek anyaga, és a színe a legfontosabb! Az üvegezésnek hatalmas jelentősége van. A választék széles, ember legyen a talpán, aki kiigazodik benne. A biztonság, a fényszűrés, vagy az átlátszóság a fontos? Levesszük a terhet a válláról, bővítse az ismereteit, döntsön könnyedén!

A főbb üvegtípusok, és ismérvei:

1. Float üveg (síküveg)

Ónon átúsztatott, víztiszta, tökéletesen sima üvegszalag. Az üveg vastagsága lehet:2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 19 mm-es. Tökéletes optikai adottságú üveg. A nyersanyagokat 1500 fokon olvasztják, majd 1100 fokon formálják a kemencében. 600 fokon hőkezelik az ónfürdőben, 40 fokon vágják, majd 30 fokosan szállítják.

Tudta? Az úsztatott üveg eljárást 1952-ben Pilkington találta fel, s rövid idő alatt megkezdte világ körüli hódító útját.

Előnye: könnyen edzhető, hajlítható, nagy fényáteresztő képességű

Gyakori felhasználási hely: üvegházak, hőszigetelt ablakok készítési folyamata, kültéri dupla ablakok, beltéri ajtók

Akik erre teszik a voksukat: főleg a lakosság, tehát lakossági felhasználásra készül

2. Biztonsági üveg

Nagyszerűen lehet vele védekezni az üveg betörése, bedobása ellen. Két- vagy többrétegű üvegből készül, melyek közé PVB-fólia kerül.

Ezért szeretik: ellenáll az időjárás viszontagságainak, elérhető színezett formában is. Ha megtörténik a baj, a szilánkok nem szóródnak szét, hanem hozzátapadnak a fóliához.

Itt használják leginkább: kevésbé biztonságos környék, pl. üzletkirakatok, bútorok, asztallapok

A biztonsági üveg fajtái: golyóálló üvegek, edzett üvegek (4-19mm), dróthálós üvegek, tűzgátló üvegek, hőálló üvegek (3-4 mm), betörést, átdobást akadályozó üvegek, hangszigetelő üvegek (33dB)

Üvegezés

Üvegezés

3. Reflexiós üveg – fényvisszaverős üveg (detektív üveg)

Kívülről tükör hatású. Készítése során a float üveget kívülről egy fém-oxid bevonattal látják el, így történhet meg az, hogy az ablak csak oldalról látható, szemből nem. Szerepe az erős napsugárzás elleni védelem, az ilyen ablakkal ellátott helyiségek nehezebben melegszenek fel. Az egészségre viszont negatívan hat, ezért sokan ellenzik a használatát.

Pozitívumai: a visszatükröződő bevonat nagyon tartós, és ellenálló, a borítás színe tetszőlegesen választható. Sötétkék, zöld, szürke és bronz árnyalatokban érhető el. Elnyeli a napsugarak nagy részét, ráadásul sötétítőhatás nélkül.

Ahol megtalálható: bútorüveg, irodaházak, bankok, homlokzati üvegfelületek, ahol fontos, hogy ne lehessen belátni

Érdekességek: Használják kihallgatási, végrehajtási szobáknál, biztonsági kamerák elrejtésére, valóságshow-kban, piackutatásnál.

Honnan ismerhető fel? Ha a tükörhöz érintjük a körmünk hegyét, és az összeér a tükörképével, detektív üveg előtt állunk, viszont ha a köröm, és a tükörképe között van hely, tükörről van szó.

4. Lágybevonatos üveg -hőszigetelő üveg (thermo üveg)

Alapja a sima float üveg, melyet a nemesfém réteg színben csak kis mértékben változtat meg. A legelterjedtebb thermo üveg két síküvegből áll, de már van igény 3 rétegű gyártására is.

Kétrétegű hőszigetelő üveg (leggyakrabban alkalmazott): 2 db 4 mm-es üveg összeragasztása 16 mm-es távtartóval amelyből az egyik Low-e bevonatos. 4-16-4 Ug = 1,1 W / m2 K,

Háromrétegű üveg (leggyakrabban alkalmazott): 3 db 4 mm-es üveg összeragasztásával készül ebből a külső és a belső Low-e bevonatos a távtartók 14 mm-esek. A 3 rétegű üvegek hőszigetelési értéke: Ug=0,6 W / m2 K

Ebben jó: hőszigetelés, fény beengedése, meleg benntartása. Igen gazdaságos alternatíva.

Alkalmazása: nagy üvegfelületek, üvegfalak, télikertek

5. Katedrál üveg

Dekorüveg, széles mintaválasztékkal. A minták vagy savmarás, vagy homokfúvás útján kerülnek az üvegbe. Színei: víztiszta, bronz, illetve sárga árnyalat.

Jellemzői: a fényt jól átereszti, nem sötétít, ráadásul csak kis mértékben átlátszó. Díszít, csökkenti az átláthatóságot. Vastagsága: 4-5 mm (esetenként 6-8-10 mm)
Sok színben létezik (víztiszta/sárga/kék/bronz/zöld).Ug” értéke: átlagosan 5,8 W/m2K (monolit üvegként).

Lelőhelye: belső terek, térelválasztók, lakásban lévő ajtók, ablakok üvegezése, templomok, vizesblokkok üvegszerkezetei,