Miről árulkodik a pára?

Az utóbbi időben azt vette észre, hogy hiába mossa le gyakran az ablakokat, valahogyan azok sosem lesznek igazán tiszták és átlátszóak. Érdemes jobban megnéznie, hol ül meg a kosz és a pára, ugyanis, ha a két üveglap között van a por, illetve a víz, az már nem csak esztétikai probléma, komolyabb gondokat jelez. A bepárásodó ablak, azon kívül, hogy így már nem teljesíti a funkcióját, azaz nem lehet rendesen átlátni rajta, a nyílászáró meghibásodására utal. A leggyakrabban a zárszerkezet, a zsanérok vagy a pántok elöregedéséről van szó, de lehet, hogy a szigetelésre szolgáló gumitömítés keményedett meg vagy szakadt el. Ebben az esetben további problémák is jelentkezhetnek: a nyílászáró már nem tartja rendesen bent télen a meleget (vagy nyáron a klíma keltette kellemes, hűvös levegőt), bejön az utcáról a por, a zaj, beázik a lakás, mállik a tapéta vagy a festék az ablak alatt, penészedik a fal.

Így, ha azt látjuk, hogy párás vagy koszos a két üvegtábla között, nem intézhetjük el egy legyintéssel a problémát. Főleg, ha más gondok is vannak az ablakkal, például becsukásnál nem illeszkedik rendesen a tokba, a helyére kell emelnünk, nehezen nyílik, szorul, körbeforog a kilincse, a bukó-nyíló ablak kibukik, amikor ki szeretnénk nyitni, illetve kinyílik, ha buktatni akarjuk. Profi ablakszigetelőre lesz szükségünk, aki gondosan megvizsgálja a nyílászárókat, ellenőrzi a vasalatok állapotát, a szigetelést, kicseréli az eltört alkatrészeket, valamint az elszakadt vagy megkeményedett gumitömítést. Ha időben orvosoljuk a problémát, további költségektől kímélhetjük meg magunkat, hiszen az ablakok javítása vagy a szigetelés felújítása csak egyszeri beruházást igényel. Ellenkező esetben viszont télen magasabb fűtés-, nyáron pedig magasabb villanyszámlára számíthatunk.

Ha ablakai thermoplán úgynevezett hőszigetelt üveggel rendelkeznek és a két üveglap között lecsapódik a pára akkor az az üvegszerkezet már nem látja el a feladatát és cserére szorul.