Cseréljük ki, vagy csupán újítsuk fel a nyílászárókat?

Megeshet, hogy nem az elavult, vagy elöregedett nyílászáró kicserélésével járunk a lehető legjobban, hanem azzal, ha csupán felújítjuk a régi ablakainkat. Célszerű előre kiszámolni a költségeket, így össze tudjuk majd hasonlítani, hogy melyik lehetőséggel járunk a legjobban. Egy régi ablak felújításával ugyanis, majdnem olyan tökéletes nyílászárót varázsolhatunk az otthonunkba, mint ha az új lenne. Egy saját kezűleg felújított nyílászáró akár 15 éven keresztül is jó szolgálatot tehet anélkül, hogy cserére szorulna. Az ablakok felújításával pedig, hosszú távon megtérül a befektetett pénz is, ugyanis a fűtésre kevesebbet kell majd költenünk a jobb hőszigetelő képesség miatt. Mindemellett pedig az sem elhanyagolható szempont, hogy esztétikailag is sokkal szebb lesz a nyílászárónk kinézete. De mit is értünk pontosan egy ablak felújítása alatt? Először is, a régebbi típusú üveget ki kell cserélnünk egy magas hőszigetelő képességű thermo üvegre. Azok az ablakok, amelyek az évek során némileg eldeformálódtak, mindenképpen javításra szorulnak, mivel az apró hézagokon keresztül rengeteg hő tud eltávozni a lakásból. Fontos, hogy az elavult, elhasználódott zárakat is cseréljük le újabbakra, ezzel is elősegíthetjük a teljesen légmentes záródást. Abban az esetben, ha a korábbi ablakban nem volt szigetelés, mindenképpen be kell építeni a tömítést, lehetőleg a svéd nútmarásos ablakszigetelést. A korábbi tömítéseket pedig mindig le kell cserélni újakra, korszerű szilikon alapanyagúra. A tokot és a vasalatokat is fel kell újítani, vagy szakszerűen ki kell azokat cserélni, ha a működésük kívánni valót hagy maga után. Abban az esetben, ha a felújítás során az ablakot is át kell alakítani, a feladatot bízzuk egy hozzáértő asztalosmesterre.

 

Nyílászáró felújítás, ablakszigetelés

Nyílászáró felújítás, ablakszigetelés

 

Mi legyen a régi ablakokkal?

A legújabb tendenciák a hagyományos ablakok cseréje felé mutatnak. A szakemberek azonban már jóideje egybehangzóan azt javasolják, mielőtt megszabadulnánk tőlük, próbáljunk inkább mindent megtenni a régi nyílászárók megmentése érdekében. Az ablakfelújításhoz több módszer is rendelkezésünkre áll.

Attól, hogy egy ablak régi, még nem jelenti, hogy nem képes megfelelni a mai kor követelményeinek. Ehhez mindössze néhány javításra, korszerűsítésre van szükség, melyek összességében még mindig kevesebb költségből kivitelezhetők, mint az ablakok teljes cseréje. Ha nemcsak néhány évtizedes, hanem annál régebben gyártott ablakokról van szó, a felújítást még inkább érdemes szakemberekre bízni. Ezek az ablakok ugyanis gyakran már műemléki jelleggel bíró, becses darabok. Többségük értékes, válogatott faanyagokból készült, melyeket ma már szinte képtelenség lenne megfizetni, ezért tömeges gyártásuk szóba sem jöhet.

Az ország számos épülete büszkélkedhet még mívesen kidolgozott, eredeti ablakokkal, melyeknek egy része azonban méltatlan állapotban van. A tulajdonosok a legtöbb esetben csak arra várnak, hogy az ablakcseréhez szükséges pénzt összeszedjék és a régi darabok már mehetnek is a szemétbe. Ezek a jobb sorsra érdemes történeti ablakok azonban kellő szaktudással olyan szinten felújíthatók, hogy a legszigorúbb energiatakarékossági előírásoknak is képesek megfelelni.

Alapfogalmak nyílászárókkal kapcsolatban

A legtöbben azt hiszik, hogy a nyílászáró cseréje csak egy egyszerű folyamat, az ember felhívja a gyártót, netán a forgalmazót, bediktálja a méreteket, majd néhány nap múlva már fizetheti is a terméket, valamint a beszerelés költségét. Ez az álomszerűség azonban sajnos nem minden esetben igaz, hiszen aki nyílászárócsere előtt áll, az gyakran találkozhat olyan – egy ablakos számára alapvető, laikusoknak azonban egyáltalán nem egyértelmű – kérdésekkel, valamint fogalmakkal, amelyek könnyedén megrendíthetik a vásárlókat.

Nyílászárócsere esetén ugyanis akár tetszik, akár nem, érdemes tisztában lennünk néhány alapvető fogalommal, amelyek könnyedén előkerülhetnek egy beszélgetés során, ha például ablakot szeretnénk vásárolni. Természetesen a forgalmazók többségének kötelességük elmagyarázni ezeket a fogalmakat, de mi van abban az esetben, ha szorít az idő, netán az eladó egyáltalán nem partner ebben? Ekkor csak magunkra számíthatunk, hiszen nem a velünk született tudás részét képezi például az úgynevezett U érték meghatározása. Hogy milyen kérdések merülhetnek fel ablakvásárlás során? Többek között például az, hogy mi is az az U érték? Az U érték tulajdonképpen minél kisebb – ez fel van tüntetve a nyílászárókon – annál jobb a nyílászáró hőszigetelése. Az U érték ugyanakkor egy gyűjtőfogalom, hiszen beszélhetünk például Uf értékről, ami a tok profiljának hőátadási tényezője, de szó eshet Uw értékről is, ami a teljes ablak hőátadási tényezőjét jelenti, tehát az üvegét és a keretét együttvéve. Az Uw, eff érték ezzel szemben már azt az értéket mutatja, hogy a szerkezetnek a beépítést követően mekkora a hőátadása. Vásárlás során szóba kerülhet még az Ug érték, ami általában az üvegszerkezetre értendő, és a fentiek alapján már kitalálható, hogy az üveg hőátadásának értékét határozza meg.